Wśród prawiecznych katedr

North Window Overlook
Gdyby nie rachityczna, rzadko porastająca pustynną równinę roślinność oraz sporadyczne ślady obecności Indian Navajo, uwierzyć by można, że Dolina Pomników znajduje się na Marsie.

West Mitten Butte

West Mitten Butte

W tym miejscu łatwo jest też uwierzyć tym, którzy twierdzą, że Anasazi – lud zamieszkujący tereny na styku dzisiejszej Arizony, Utah, Kolorado i Nowego Meksyku już trzy tysiące lat temu, a więc zdecydowanie dawniej, niż przodkowie Navajo, którzy osiedlili się tu dopiero w XV wieku – byli przybyszami z gwiazd.

West Mitten Butte, East Mitten Butte i Merrick Butte

West Mitten Butte, East Mitten Butte i Merrick Butte

Kamienne wzniesienia o płaskich wierzchołkach (z hiszpańskiego i portugalskiego nazywanych tutaj „mesa”) nie wydają się być naturalnego pochodzenia – wyglądają raczej na magiczne artefakty, postawione nieludzką ręką monumentalne bazyliki.

Spearhead Mesa

Spearhead Mesa

Niektóre skały przypominają teksturą ceglane mury obronne – takie, które wytrzymały niejeden najazd pragnących podbić te rejony barbarzyńców.

Południowa flanka Spearhead Mesa

Południowa flanka Spearhead Mesa

A jednak kamienne pomniki ulegają erozji. W jej wyniku „mesa” przekształca się w „butte” – z francuskiego: małe wzgórze.

Skalny słoń - Elephant Butte

Skalny słoń - Elephant Butte

Ostatnim etapem procesu zwietrzania jest „spire”, czyli iglica.

Totem Pole: profanom wstęp wzbroniony

Totem Pole: profanom wstęp wzbroniony

Niesamowitość widoków i dostojna cisza, ewentualnie świst hulającego swobodnie po bezkresnej przestrzeni wiatru, skutecznie wytrącają odwiedzających to miejsce z przekonania o własnej wyjątkowości. Przy potężnych skalnych ołtarzach niewidzialni giganci odprawiać będą kosmiczne nabożeństwa długo po tym, jak my obrócimy się w proch o wiele bledszy od intensywnie czerwonego piasku tutejszej pustyni.

Elephant Butte

Elephant Butte

W dolinie spędziliśmy całe popołudnie, powracając do hotelu dopiero o zachodzie słońca.

Trzy zakonnice - Three Sisters

Trzy zakonnice - Three Sisters

Nie sposób nie docenić dyskretnej architektonicznej elegancji hotelu The View. Kompleks hotelowy został perfekcyjnie wkomponowany w krajobraz: wydaje się stanowić kolejną warstwę formacji skalnej północno-zachodniego krańca Doliny Pomników. Wystarczyło, że za budowę odpowiadali Indianie Navajo, a nie Tadeusz Gołębiewski.

The View Hotel

The View Hotel

Już jutro rozpoczynamy nasz powrót na Zachodnie Wybrzeże. Z indiańskimi włościami rozstawać będziemy się powoli, zamierzamy bowiem odwiedzić Walnut Canyon oraz Montezuma Castle. A zatem stay tuned.

Totem Pole in the mirror

Dodaj komentarz